WNIOSEK RAD RODZICÓW O ODWOŁANIE ZASTĘPCY PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA
Przedstawiciele Rad Rodziców placówek oświatowych Krakowa, zebrani na spotkaniu w dniu 15 marca 2012 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie, wnioskują o odwołanie Pani Anny Okońskiej-Walkowicz z funkcji Zastępcy Prezydenta ds. Edukacji i Spraw Społecznych [...] Jednocześnie informujemy Pana Prezydenta, że w pełni podzielamy stanowisko dyrektorów placówek oświatowych Krakowa, przedstawione w liście otwartym z dnia 7 marca 2012 roku. W imieniu wszystkich rodziców, przedstawicieli Rad Rodziców placówek oświatowych Krakowa obecnych na spotkaniu (292 rodziców): mgr Aleksandra Czosnowska. Czytaj więcej - pełna treść Wniosku Rad Rodziców wraz z Uzasadnieniem.
Kraków, dnia 15 marca 2012 r.
Kraków, dnia 15 marca 2012 r.
Aleksandra Czosnowska
Przewodnicząca Rady Rodziców przy VIII Liceum Ogólnokształcącym
im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
ul. Grzegórzecka 24
Szanowny Pan prof. zw. dr hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
Wniosek o odwołanie Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa
Przedstawiciele Rad Rodziców placówek oświatowych Krakowa, zebrani na spotkaniu w dniu 15 marca 2012 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie, wnioskują o odwołanie Pani Anny Okońskiej-Walkowicz z funkcji Zastępcy Prezydenta ds. Edukacji i Spraw Społecznych:
Uzasadnienie:
1. Pani Anna Okońska-Walkowicz nie potrafi prowadzić dialogu społecznego. Dała tego dowód podczas spotkań z mieszkańcami Krakowa w sprawie likwidacji młodzieżowych domów kultury oraz szkół, spotkań z radnymi dzielnic i miasta oraz spotkań z dyrektorami szkół, nauczycielami i związkami zawodowymi. Nie dopuszcza odmiennego stanowiska, lekceważy dyskutantów, odnosi się do nich w sposób arbitralny i niegodny pracownika administracji samorządowej.
2. W swoich działaniach całkowicie pomija dobro dzieci, które jako podmiot w edukacji i wychowaniu są najważniejsze.
3. Nie informuje społeczeństwa Krakowa, a przede wszystkich dyrektorów placówek, nauczycieli i rodziców o planowanych zmianach. Decyzje podejmowane przez Panią Prezydent nie są poprzedzane właściwymi konsultacjami społecznymi. Robi to celowo, przez co wprowadza chaos i niepokój w środowisku oświatowym.
4. Nie wykazuje troski o zabezpieczenie odpowiedniego poziomu budżetu niezbędnego do funkcjonowania placówek. Nie podejmuje żadnej inicjatywy zmierzającej do zwiększenia budżetu, a wręcz przeciwnie, dokonuje nieprzemyślanych i z nikim nieuzgadnianych jego cięć, co sprawia, że prawidłowa działalność przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych staje się niemożliwa.
5. Nie przygotowała programu oraz odpowiednich środków budżetowych w celu wdrożenia IV etapu reformy programowej na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Nie podjęła działań umożliwiających wprowadzenie od 1 września 2012 r. dodatkowych godzin, finansowanych z budżetu miasta, do ramowych nowych planów nauczania w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Złagodziłoby to katastrofalne skutki zmniejszenia wymiaru godzin z języka polskiego, historii lub innych przedmiotów.
6. Swoją dotychczasową działalnością i brakiem wyczucia interesu publicznego przyczynia się do obniżenia poziomu i jakości pracy placówek oświatowych Miasta.
7. W jej działalności występuje konflikt interesów. Przez wiele lat kierowała Społecznym Towarzystwem Oświatowym, które było i jest założycielem wielu niepublicznych przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Nie może więc bezstronnie i obiektywnie kierować krakowską oświatą publiczną, opartą przede wszystkim na placówkach samorządowych.
Jednocześnie informujemy Pana Prezydenta, że w pełni podzielamy stanowisko dyrektorów placówek oświatowych Krakowa, przedstawione w liście otwartym z dnia 7 marca 2012 roku.
W imieniu wszystkich rodziców przedstawicieli Rad Rodziców placówek oświatowych Krakowa obecnych na spotkaniu (292 rodziców)
mgr Aleksandra Czosnowska